Ob prazniku Občine Solčava je 1.avgusta letos župan občine Alojz Lipnik podelil občinska in županova priznanja tistim, ki so s svojim delovanjem še posebej veliko prispevali za dobro ljudi v Solčavi.
Priznanje občine Solčava je prejel tudi partizan Bogo Gorjan “za podporo in pomoč Solčavanom pri izvajanju pomembnih projektov, za odigrano pomembno povezovalno vlogo med nekdanjo krajevno skupnostjo Solčava in različnimi ključnimi institucijami v državi”.
Med nagrajenci je tudi Davorin Lenko, ki ga je Občina Solčava odlikovala za njegov s Kresnikom za leto 2014 nagrajeni roman Telesa v temi.
Za častnega občana Solčave pa je bil imenovan veleposlanik Slovenije pri Evropski skupnosti dr. Rado Genorio.
Vsem dobitnikom priznanj Občine Solčava iskreno čestitamo tudi v našem imenu.
V imenu vseh dobitnikov se je za prejem priznanj zahvalil Bogo Gorjan. Prilagamo njegov zahvalni govor.
Delovanje, za katero mi izrekate priznanje je vedno bilo povezano z delom Solčavanov. Brez vašega truda, vloženega v skupno delo, tudi ne bi bilo skupnih uspehov. Županu, odbornikom, vendar tudi vodstvom krajevnih odborov, gre naša zahvala.
Značilnost našega dela je odprtost v svet, v sodelovanje s sosednjimi občinami v Sloveniji in s sosedi na Avstrijskem. Samo tako smo postali del globalnih tokov v Evropski skupnosti.
Prosim vas vse, da se tudi ob tej priložnosti spominjamo velikega dejanja naši prednikov, tistih, ki so se v najtežjih časih znali odločiti pravilno, za Slovence tudi svobodoljubno. Tako so prebivalci naših čudovitih dolin postali del protifašistične Evrope in sveta.
Solčava se je tudi takrat zapisala na zemljevide velikih strategov naše osvobodilne in proti nacistične vojne.
Zapisana je v knjigi Franklina Lindsaya. Na njeni predstavitvi v Washingtonu, je pristopil k meni nek Američan in vprašal, kako je pa v Solčavi. Ko sem se udeležil pogrebnih svečanosti za članom Britanske vlade Sir Peter Wilkinsonom v Towerski Kraljevi kapeli, so gostje z zadovoljstvom ugotavljali, da je samo v Logarski dolini postavljena plošča v spomin Zavezniški misiji, o kateri se niso odločali v vojaških obveščevalnih službah, ampak v sami Churchillovi vladi, kajti s pomočjo slovenskih partizanov so od tukaj lahko vplivali na avstrijske in srednjeevropske razmere. Avstrija se je izognila kazni za sodelovanje z nacizmom samo tako, da se je sklicevala na boj Koroških partizanov.
Zato ohranimo spoštljiv spomin tudi na naš osvobodilni boj.
O podelitvi občinskih priznanj so poročale tudi Savinjske novice v 32. številki, ki je bila izdana 8. avgusta 2014: